Aneb NEVĚŘTE, NEVĚŘTE, NEVĚŘTE obchodníkům (a raději ani výrobcům).
Možná byste si nejdřív měli přečíst starší článek o nosnosti.
Například o židli STORM (mimochodem dle mého názoru jedné z nejlepších českých židlí) lze nalézt na nejmenovaném e-shopu zhruba takovouto větu:
- „Tuhost mechaniky lze nastavit pro uživatele cca od 40 do 120 kg“, nebo na jiném e-shopu zas toto:
- „Max nosnost 130 kg“, atd atd.
O židli HERKULES zas píše většina webů:
- „Nepřetržitý provoz“.
První informace (1) je zcela nepravdivá, dle našich zkušeností je totiž u mechaniky SYS možnost dynamického sezení pro uživatele od cca 60 do 100 kg (tzn. lehčí jsou vystřeleni dopředu a těžší padají do polohy vleže), přičemž u mechaniky TI je to celé ještě posunuté o cca 10 kg dolů.
Druhá informace (2) je zcestná – bezcenná (jako kdyby svědek při výslechu tvrdil: pachatel odjel v autě, které mělo 4 kola). Možná by tato židle unesla človíčka o hmotnosti 130 kg (raději jsem to nikdy ani nedovolil vyzkoušet), ale nemohl by sedět DYNAMICKY – ptám se, k čemu by mu pak byla židle se sychronní mechanikou. On si bohužel musí výrazně připlatit, chce-li sedet dynamicky.
Problém je ale složitější, než se na první pohled zdá. Jinak řečeno, u židlí by bylo potřeba rozlišovat 2 NOSNOSTi:
a) maximální statickou (nebo dynamickou v lepším případě) svislou nosnost – ta je nám ale celkem k ničemu
a) nosnost zádové pružiny = odpor zádového opěráku – ta je důležitá, ale nevím o nikom, kdo by ji uváděl (bohužel ani M1 😉
Třetí informace (3) je u tak levné židle do nebe volající nesmysl – umíte si snad představit, jak je zatěžovaná židle, když se na ní střídají 3 chlapi 24 hodin – ta musí být skoro celá kovová, aby se za pár měsíců nerozpadla, ale Herkules má kovových dílů jen cca 4-5 kg. Opět, taková židle musí vážit alespoň 2x tolik a musí stát alespoň 4x tolik!
Opakuju tedy znovu: NEVĚŘTE, NEVĚŘTE, NEVĚŘTE. Použijte raději vlastní rozum a zkušenosti 😉