„Již několik let se hlásá: Vyměňte židli za velký gymnastický míč, ulevíte páteři! Neznám však nikoho, kdo by vydržel na nafouknuté kouli sedět dlouho. Naštěstí. Máte-li gymnastický míč, cvičte na něm, hopsejte si, válejte se po něm, ale rozhodně ho nepovažujte za židli! A na čem tedy v práci sedět?“
Opis ze stránek Vitalia.cz.
Velký gymnastický míč se stal hned od svého vzniku obrovskou hvězdou fyzioterapie a řada odborníků na něj stále nedá dopustit. Není divu, velký gymnastický míč je opravdu skvělou pomůckou. Vzhledem k příznivým výsledkům jej začali využívat ve fitness i ve skupinových hodinách. Velké gymnastické míče do fitness rozhodně doporučuji, přestože mohou být skupinové lekce trochu riskantní. Rehabilitace je totiž cvičení jeden na jednoho odborník hlídá nemocného, jak cvičí, a koriguje ho. Kdežto lektor skupinové hodiny nemusí mít potřebné znalosti z anatomie a navíc nemůže uhlídat celou skupinu cvičících, říká master trenér Mgr. Daniel Müller a dodává, že pokud je pohyb na míči dynamický, zádům to většinou neuškodí.
Náhle jsme si všude mohli přečíst: Kupte si míče domů a do kanceláří a vyměňte je za židle! Problém je ale v tom, že sezení není dynamické jako cvičení a většina lidí má nějakou svalovou dysbalanci. Na míči tak nesedí správně. Pozná se to například podle toho, že mají jedno rameno níž než to druhé.
Neumíme na míči sedět
Přestože existují nejrůznější návody, jak na míči sedět, vždy si sedneme tak, jak je nám pohodlné, nebo po nějaké době do pohodlnější polohy sklouzneme. Zvláště když je náš mozek zaměstnán něčím jiným. Tím, že na míči nesedíme správně, svalovou dysbalanci naopak prohlubujeme, protože pohodlnou polohou opět posilujeme již silnější stranu, varuje Daniel Müller a dodává, že ani odborník na cvičení s míčem na něm nevydrží dlouho sedět správně. Do perfektní polohy se možná dostane, ale pak přijde nějaký stresující e-mail, nebo něco jiného, co odpoutá jeho pozornost, a hned sedí jinak.“
Neříkáme vyfoukněte míče a zahrabejte je ve skříních. I přesto všechno mohou v kancelářích dobře posloužit. Dlouhé sezení na čemkoliv totiž tělu neprospívá; pokud se třeba jednou za hodinu posadíte na míč, trochu si zacvičíte a tělo protáhnete, uděláte jedině dobře. Důležitý je ovšem aktivní pohyb na míči například pohyb ze strany na stranu, dopředu dozadu, nahoru dolů a podobně. Velký míč není špatný. Je to skvělá pomůcka, ale neumíme na něm sedět, nebo nevydržíme sedět správně, říká Daniel Müller.
…..
Pokračování článku najdete na stránkách Vitalia.cz:
http://www.vitalia.cz/clanky/sezeni-na-mici-zadum-neprospiva
Jeden komentář k článku “Helena Fišerová: „Sezení na míči zádům neprospívá!“”